Obytná auta coby zázemí závodníků při Rallye Dakar už dávno nejsou jen doménou bohatých továrních stájí. Jeden takový, zapůjčený společností BARTH Caravan, jednou z největších půjčoven obytných vozů a karavanů v České republice, nechybí ani v dakarské doprovodné koloně jako podpora pardubického BARTH Racing týmu. Na své pouti si podle týmového šéfa Michala Burkoně vede výborně.

Čtyřmístný obytný vůz Hymer Car Yellowstone má za sebou první týden Dakaru 2018. Jaký byl? „Zcela bezproblémový,“ usmívá se Michal Burkoň, který bere misi kompaktní obytné dodávky, postavené na platformě Fiatu Ducato, i jako ostrý zátěžový test v rámci svého podnikání. „Je to tak. Samotného mě zajímalo, jak si v náročných jihoamerických podmínkách povede. I proto, že jsme jich na novou sezonu pořídili hned sedm do půjčovny BARTH Caravan. Zatím mám pro něj jen slova uznání.“

Obytný vůz na Rallye Dakar

Posuďte sami. V Peru se „obytňák“ snadno protáhl pouští a bez úhony zvládl i čtyřicetistupňová vedra. Po přesunu do Bolívie se naopak musel vypořádat se silnými dešti, blátem a teplotami, které chvílemi klesaly od nulu. Ale hlavně, nezalekl se ani sněžení a vysokých nadmořských výšek v Andách. „Průměrně se teď pohybujeme ve výškách 3000 metrů nad mořem, ale už jsme s ním dokázali pokořit i výšku 4800 metrů! Jasně, nějaká ztráta výkonu tam samozřejmě byla, ale jinak jsme doposud neřešili jediný vážný problém,“ konstatuje spokojeně šéf BARTH Racing týmu.

V rámci letošního Dakaru má obratná obytná dodávka s naftovým motorem 2,3 Mjet o solidním výkonu 180 koní, manuální převodovkou, horkovzdušným vytápěním či plnohodnotným příslušenstvím včetně čtyř lůžek, koupelny a kuchyně i funkci přechodného domova pro závodní dvojici Boris Vaculík, Martin Plechatý. „Kluci se mají kde umýt, najíst, vyspat a připravit na další etapy. Další dvě lůžka ve vyklápěcím stanu na střeše pak přes noc zabírá management závodního týmu,“ popisuje Michal Burkoň s tím, že zázemí auta mohou využívat i další členové výpravy.

Hymer Car na Rallye Dakar

Kvality nového obytného vozidla budou moci už za pár týdnů, s nástupem jarní cestovatelské sezony, vyzkoušet díky půjčovně BARTH Caravan také čeští zákazníci. „Domnívám se, že největší radost udělá hlavně těm, kteří preferují dovolenou ve stylu ‚každý den jinde‘. Auto je kompaktní, malé a mrštné, hravě si poradí s terénem i městským provozem a nemá velkou spotřebu. Je to ideální vůz na putování pro ty, kteří nechtějí trávit dovolenou na jednom místě,“ dodává Burkoň.

Vybrat si z našich vozů